Zprávy z tisku

16.4.2019

Šéf Volkswagenu Herbert Diess vsadil vše na jednu kartu - elektromobilitu. Hodně riskuje a výsledky zatím nejsou dobré

Když Herbert Diess před rokem usedl do ředitelského křesla německého Volkswagenu, slíbil zaměstnancům, že je povede "do jisté budoucnosti". A k vysoké ziskovosti. Rok je krátká doba na to, aby se mohlo hodnotit, nakolik je šedesátiletý rakouský manažer ve své funkci úspěšný. Tím spíše, že podmínky, v nichž automobilky hospodaří, se zhoršily a vyhlídky na roky dopředu nejsou příznivé.

16.4.2019

Společnost z královéhradeckého letiště mezi pěticí největších výrobců na světě (podnikatelský příběh)

Společnost TL-Ultralight, která vyrábí ultralehká a lehká sportovní letadla, sídlí přímo v areálu královéhradeckého letiště. "Začínali jsme od nuly, ale v posledních letech jsme jedničkou na českém trhu a ve své kategorii patříme mezi pětici největších výrobců na světě," říká majitel a jednatel firmy Jiří Tlustý. Celkově již firma zaměstnávající zhruba stovku lidí vyrobila přibližně dva tisíce letadel.

9.4.2019

Detecha z Nového Města nad Metují vyrábí svůj originální Jelení lůj stále ručně z hovězího tuku, stejně jako v 60. letech (podnikatelský příběh)

Ročně družstvo, ve kterém dnes pracuje kolem stovky lidí, vyrobí miliony kusů kosmetiky a kolem 500 tun barev. Po sametové revoluci se dostalo do malých drogerií a obchodů, v řetězcích se ale prosadilo těžko. Zvládl to v podstatě jen Jelení lůj. Podle Jany Nýčové, předsedkyni družstva, je vyjednávání s řetězci těžké, protože družstvo není velké a nemá za zády silného partnera.

9.4.2019

Jednu z nejmodernějších automobilových továren na světě čeká velká změna. Kvasiny se připravují na výrobu první elektrické Škody

Zatímco robotická ramena sestrojují karoserie vozů, po továrně projíždí vozík s díly. Neřídí ho žádný člověk, je zcela autonomní. Vybaven je reproduktory, ze kterých zní rocková skladba. To proto, aby na sebe upozornil a některý ze zaměstnanců mu neskočil pod kola. Zprvu vozík vyhrával dokola několik stejných melodií, časem Škoda Auto koupila práva k většímu množství hudby, aby vozíky nelezly repertoárem, který se neustále opakuje, lidem na nervy.

9.4.2019

Japonský výrobce katalyzátorů patřící Toyotě si pro svou expanzi do Evropy a novou továrnu vybral Česko – Týniště nad Orlicí

Přední světový dodavatel katalyzátorů Cataler, jehož majetkově ovládá japonská automobilka Toyota Motor, na konci března zahájil výstavbu své první továrny v Evropě. Volba padla na Týniště nad Orlicí ve východních Čechách. Předpokládaná roční produkce katalyzátorů pro motory osobních aut v novém závodě je jeden milion kusů. Výroba by se měla naplno rozběhnout v průběhu příštího roku.

8.4.2019

I letošní rok přináší v mnoha českých firmách zvyšování mezd. Tempo se ale zřejmě zmírní

Mnozí zaměstnanci letos dostanou, stejně jako vloni a předloni, vyšší mzdy. Podle současných informací by mohl nárůst činit v průměru pět procent. Firmy svým zaměstnancům přidávají hlavně kvůli situaci na trhu práce, který nabízí mnoho volných míst. Nejčastěji podniky navyšují mzdy v lednu, téměř v polovině případů. Třetina společností pak k tomuto kroku přistupuje právě v dubnu. Odvrácenou stranu současného hospodářského vývoje pak představují podniky, které chystají hromadná propouštění.