Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 3,2 %

15. 5. 2019 Autor: Lenka Dušková

Nezaměstnanost v únoru po dvouměsíčním růstu klesla na 3,2 procenta z lednových 3,3 procenta. Bez práce bylo 241 417 lidí, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997. Počet volných pracovních míst vzrostl na 333 111, oznámil Úřad práce ČR. Loni v únoru byla míra nezaměstnanosti 3,7 procenta.

8. 3. 2019

Vývoj na trhu práce odpovídá podle generální ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové dlouhodobé situaci i ročnímu období. Začínají sezonní práce zejména ve stavebnictví, gastronomii, zemědělství, lesnictví nebo cestovním ruchu. „Zároveň v horských střediscích stále trvá zimní sezona. V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost s největší pravděpodobností i nadále klesat,“ uvedla Sadílková.

„Míra nezaměstnanosti z dlouhodobého hlediska zůstává blízko svého více než dvacetiletého minima, jehož dosáhla loni na podzim. Zatím není žádný důvod se domnívat, že by se na toto minimum, tedy na úroveň 2,8 procenta, neměla letos na jaře vrátit. Jsou sice patrné kusé známky propouštění v některých segmentech průmyslu, avšak podmínky na trhu práce nadále celkově zůstávají z hlediska zaměstnance nadprůměrně příznivé,“ konstatuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Nejnižší nezaměstnanost zůstává v Praze, kde podíl lidí bez práce činí 1,9 procenta. Naopak nejvyšší je znovu v Moravskoslezském kraji, a to 4,8 procenta. Mezi okresy je na tom nejlépe Praha-východ s nezaměstnaností 1,2 procenta a Rychnov nad Kněžnou s 1,4 procenta. Na opačném konci je okres Karviná s mírou nezaměstnanosti 7,1 procenta a Znojemsko se 6,6 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti v únoru zaznamenalo 65 okresů, vzrostla ve dvanácti.

Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,7 uchazeče.

Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, pomocné manipulační pracovníky, svářeče, řezače plamenem nebo páječe. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

V evidenci úřadů práce byli nejčastěji uchazeči s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v únoru 43,1 roku. Mezi evidovanými bylo 87 988 lidí nad 50 let, což představuje na celkové nezaměstnanosti více než třetinový podíl. Déle než 12 měsíců bylo bez práce 58 208 lidí.

Analytici očekávají, že nezaměstnanost se i letos udrží na velmi nízkých hodnotách, nicméně oproti hodnotám z loňského roku bude nepatrně vyšší.

„Na trhu práce bude i nadále přetrvávat nedostatek lidí, což je stále jedna z hlavních bariér růstu ekonomiky. Nedostatečná nabídka pracovní síly vede k rychlému růstu mezd, který však není doprovázen odpovídajícím růstem produktivity práce,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. V  průměru za celý rok tak očekává její nepatrné zvýšení na 3,3 procenta.

Kovanda odhaduje míru nezaměstnanosti za celý letošní rok na 2,8 procenta, další mírný růst pak čeká v roce 2020.

AUTOR mor

zdroj: ČTK

Fotogalerie